Reportaža iz kabine jednog profesionalca – kako izgleda radni dan vozača kamiona u Švajcarskoj
U seriji video priloga sa terena, jedan vozač kamiona iz naših krajeva odlučio je da prikaže svakodnevicu rada u Švajcarskoj – zemlje reda, preciznosti i visokih standarda. Od ranog jutra pa sve do večeri, pratimo jedan radni dan u vožnji, kroz kišu, gužvu i logističke izazove.
7:30 – Početak dana u San Galenu
Dan počinje uobičajeno – uz kišu i jutarnje gužve na autoputu. Vozač kreće prema svom kamionu, parkiranom u blizini stadiona San Galen Arene. Ovdje, ispod stadiona, nalazi se tržni centar, a prostor oko njega koristi se i kao privremeni parking za transportna vozila.
„Na ovoj lokaciji se redovno susreću vozači iz raznih firmi. Teren je nasut, često blatnjav, ali dovoljno prostran za prikolice i vozila“, priča on.
Utovar za Cirih
Nakon pripreme, kamion se vozi do prve tačke utovara. Pristup rampi zahtijeva precizno parkiranje, što je naročito izazovno u uslovima kad su drugi vozači nestrpljivi.
„Najvažnije je pravilno postaviti prikolicu unazad i ostaviti dovoljno prostora za izlazak iz kabine“, objašnjava. Gajbice koje se utovaraju već su spremne zahvaljujući dogovorenoj saradnji s distributerima, što ubrzava proces.
AdBlue, palete i hladnjača
Tokom dana, pored standardnog dizela, kamion mora biti snabdeven AdBlue tečnošću, dok se istovremeno vodi računa o radu hladnjače, visini prikolice i stabilnosti paleta.
Vozač pokazuje i profesionalne trikove: memorisane visine za rampu, magnetski sistemi na vratima, te jastuci koji se naduvavaju da bi se održala temperatura i spriječio prodor vazduha – sve dio logistike hladnog lanca.
Utovari broj dva i tri
Drugi i treći utovar uključuju robu poput sendviča, kolača i torti, pa čak i rođendanskih slastica – sve to ide u Migros. Za utovar pet paleta čeka se čak sat i po, što pokazuje da ni u Švajcarskoj ne ide uvijek sve po planu.
„Nema žurbe. Većina kamiona je ograničena na 85 km/h, a bonusi se dobijaju ako vozite 80. Nije lako nikoga obići, a ni da vas neko obiđe“, napominje.
Završetak dana i filozofija rada u inostranstvu
Dan završava tamo gdje je i počeo – povratkom na prvo mjesto utovara i konačni istovar. Ukupno više od 10 sati provedenih na putu, kroz rampe, magacine, kolone i parkinge.
„U inostranstvu vam stvarno trebaju samo pidžama i radno odijelo. Sve drugo postane sporedno“, zaključuje kroz osmijeh, dok skida radnu uniformu pred povratak kući.