Pravoslavci Bijelog Polja pozivaju na sprečavanje obnove džamije

1429

Za rubriku “Vjerovali ili ne”: Dok Bošnjacima muslimanima ne smeta ni jedna crkva koja se gradi u Crnoj Gori, nekim radikalnim pravoslavcima smeta čak i obnova porušene džamije u Bijelom Polju iz 18. vijeka.

Rekonstrukcija Gradske džamije: Obnova minareta u toku

U okviru rekonstrukcije Gradske džamije u Bijelom Polju, trenutno se obnavlja minaret. Minaret, visine oko 20 metara, bit će obnovljen u autentičnom stilu koji priliči objektu za pripadnike islamske vjeroispovijesti u Bijelom Polju.

Kako je saopštio jedan od članova Medžlisa Islamske zajednice za dnevni list “Pobjeda”, minaret se obnavlja sredstvima prikupljenim od donatora. Inače, Gradska džamija smještena je u gradskom jezgru, a zbog svoje jedinstvenosti i kulturno-istorijskog značaja nalazi se pod zaštitom Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Detalji rekonstrukcije

Iz Medžlisa Islamske zajednice Bijelo Polje saopšteno je da je tokom rekonstrukcije napravljen trijem na ulazu u džamiju, ojačana krovna konstrukcija i postavljena ćeramida kao krovni pokrivač. Na taj način, objekat je sačuvan od daljeg propadanja. Rekonstrukcijom je vraćen autentični izgled fasade džamije i minareta, što je podrazumijevalo uklanjanje maltera kako bi fasadu objekta krasio kamen. Urađena je kamena ograda i kapija. Autentično je uređen enterijer, te dvorište u kojem je postavljen i šadrvan.

Istorijat Gradske džamije

Gradska džamija u Bijelom Polju ima zanimljiv istorijat. Zidine džamije, nakon povlačenja turske vojske, prenesene su iz sela Jabučino u Bijelo Polje 1741. godine, kako bi se spriječilo da građevina propadne usljed neodržavanja. Po predanju, okolni mještani su je za dva dana uspjeli prenijeti na sadašnju lokaciju u Gornjoj mahali, kamen po kamen, u koloni dugoj deset kilometara.

Kroz istoriju, džamija je više puta rekonstruisana kako bi se zaštitila od propadanja, ali je tim radovima izgubila autentični izgled. Krajem 2019. godine, Medžlis Islamske zajednice Bijelo Polje pokrenuo je akciju fazne rekonstrukcije džamije kako bi zaštitili objekat od daljeg propadanja i vratili mu izvorni izgled. Rekonstrukcija se privodi kraju.

Poziv na otpor obnovi

Na društvenim mrežama pojavio se poziv organizacije

“Udruženje Srba za borbu protiv izgradnje džamije na gradskom trgu i širenje islamskog fundamentalizma”, koju vodi Petar Klajević. U pozivu se pravoslavni vjernici pozivaju da se okupe i spriječe obnovu džamije.

Ovakvi pozivi na netrpeljivost i radikalizam podsjećaju nas na to koliko je važno očuvati i njegovati toleranciju i suživot u zajednicama s bogatom kulturnom i religijskom historijom. Obnova Gradske džamije u Bijelom Polju, kao simbol zajedničkog naslijeđa, korak je ka očuvanju kulturne baštine i jačanju međusobnog razumijevanja.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *