Protesti u Beogradu dobili su novu dimenziju nakon što su okupljeni građani i studenti ustvrdili da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije koristili tzv. zvučne topove za razbijanje mase. Prema njihovim tvrdnjama, snažan zvučni talas prekinuo je minut šutnje koji su demonstranti održavali u znak protesta.
Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kojem se vidi kako veća grupa građana panično napušta središnji deo ulice nakon udara akustičnih talasa. Demonstranti tvrde da je ovo prvi put da je MUP Srbije zvanično koristio akustične uređaje velikog dometa za kontrolu masa.
- Reakcija vlasti: Vučić negira upotrebu zvučnih topova
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je tvrdnje da su zvučni topovi korišćeni tokom protesta, nazivajući ih dezinformacijama:
- “Zvučni topovi tako pište jezivo i izazivaju mučninu i povraćanje. To je obična antidron puška. Kad izađem na terasu da se slikam sa Donaldom Trumpom Jr., mora neko da bude sa antidron puškom. Kakve to ima veze sa zvučnim topom, lažovi jedni”, rekao je Vučić.
Takođe je dodao da “laž ne može da pobedi, ma koliko skupo bila plaćena s polja” i da su organizatori protesta finansirani sa desetina miliona evra. Vučić je najavio “promenu političke paradigme” kao odgovor na nezadovoljstvo građana.
Kontroverzna tehnologija zvučnih topova
Uređaj poznat kao LRAD (Long-Range Acoustic Device) koristi usmerene zvučne talase visokog intenziteta kako bi izazvao dezorijentaciju, nelagodnost i moguću paniku kod onih koji su mu izloženi. Ovi uređaji se koriste u vojnim i policijskim operacijama, ali su zabranjeni u mnogim državama zbog potencijalno štetnih efekata po zdravlje. Prema tehničkim specifikacijama, LRAD može dostići jačinu od 136 decibela, dok se prag bola kod čoveka javlja već pri 120 dB. Pogledajte video snimak
Koju ste tehnologiju koristili i sta je bio cilj ove intervencije?
Pustite ton naglas i odgledajte do kraja.
Ovo je strasno‼️ pic.twitter.com/pMUtz3kvB2— Alef Pendule (@alef_pendule) March 15, 2025