- Novi Pazar — Grad pionir u Srbiji u primjeni najmodernije terapije za rijetku i opasnu bolest
Novi Pazar je upisao još jednu značajnu stranicu u istoriji srpskog zdravstva, postavši prvi grad u Srbiji u kojem su pacijentkinje sa dijagnozom akutne hepatične porfirije (AHP) dobile savremenu RNA terapiju. Ovaj medicinski iskorak predstavlja nadu za brojne oboljele od ove rijetke i često pogrešno dijagnostikovane bolesti, koja ozbiljno ugrožava zdravlje i kvalitet života.
Zahvaljujući timu posvećenih stručnjaka iz Opšte bolnice Novi Pazar, saradnji sa Specijalnom bolnicom za neurološku rehabilitaciju i podršci Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), terapiju su već počele da primaju prve pacijentkinje, koje su ranije bile izložene čestim i teškim napadima bolesti.
- Brza dijagnostika spasava živote
Gastroenterolog dr Sabir Sagdati istakao je da je uspješnost dijagnostike AHP na odjeljenju gastroenterologije Opšte bolnice Novi Pazar iznad 90 odsto, a tokom 2024. godine potvrđena je dijagnoza kod skoro 20 pacijenata.
- – Porfirija je kompleksna i podmukla bolest, često nazivana „bolest 10 ljekara“, jer oboljeli obiđu brojne specijaliste prije nego što se utvrdi pravi uzrok tegoba. U tom periodu bolest napreduje i dovodi do ozbiljnih komplikacija, poput neuroloških napada i lažnih sumnji na hirurške patologije – kaže dr Sagdati.
Dr Hanadi Hajdinović, neurolog Specijalne bolnice Novi Pazar, ukazala je na težinu simptoma koje ova bolest može izazvati – od jakih bolova i paralize do kome i epileptičkih napada.
- – Uglavnom su to mlade žene koje su dolazile u kolicima, a danas ih srećem u šetnji. To su momenti koji daju smisao našem radu – kaže dr Hajdinović.
Dodaje da je rana dijagnostika ključna, kao i što brže uključivanje savremene genske terapije koja mijenja tok bolesti. Novi Pazar, prema njenim riječima, nije samo dijagnostički centar, već postaje i simbol nade za oboljele u cijelom regionu.
Nadežda Pejović, predsjednica Udruženja pacijenata „Porfirija Srbija“, navela je da u Srbiji oko 100 osoba ima dijagnostikovanu porfiriju, ali da samo mali broj ima teže simptome. Upravo ti pacijenti najviše profitiraju od uvođenja RNA terapije.
- – Najteži slučajevi dobijaju priliku da se vrate normalnom životu, da ponovo hodaju, rade, budu sa porodicom. Zahvalni smo što je RFZO prepoznao važnost ovog iskoraka, a Novi Pazar neka bude primjer dobre prakse za sve ostale gradove – poručila je Pejovićeva.
Ova inicijativa ne samo da je promijenila tok liječenja pojedinačnih pacijenata, već je pozicionirala Novi Pazar kao medicinski centar koji pomjera granice u liječenju rijetkih bolesti u Srbiji.