Za obnovu Altun Alem džamije, jednog od najvažnijih kulturnih i vjerskih simbola Bošnjaka u Novom Pazaru, obezbijeđeno je ukupno 67 miliona dinara. Ministarstvo turizma i omladine Republike Srbije izdvojilo je 56 miliona dinara, dok je Grad Novi Pazar uložio dodatnih 11 miliona dinara kako bi se realizovala sveobuhvatna rekonstrukcija ovog značajnog kulturno-vjerskog objekta.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Republike Srbije preuzeo je odgovornost za izradu projekta rekonstrukcije, s akcentom na očuvanje autentičnosti i historijske vrijednosti Altun Alem džamije. Poseban konzervatorski nadzor će osigurati da se ovaj dragocjeni dio kulturnog nasljeđa sačuva za buduće generacije.
Altun Alem džamija, izgrađena u 16. vijeku, slovi za jedan od najljepših primjera islamske arhitekture u Evropi. Sa svojom jedinstvenom estetikom, ona predstavlja neizostavni dio kulturnog identiteta Bošnjaka u Novom Pazaru, ali i značajan turistički potencijal, privlačeći posjetioce iz svih krajeva svijeta.
Stanovnici naselja Jošanica, koje se nalazi u starom dijelu Novog Pazara, izrazili su svoje oduševljenje projektom obnove.
“Altun Alem džamija nije samo mjesto molitve, već simbol naše zajednice i našeg identiteta. Mi koji živimo u Jošanici, koja je u neposrednoj blizini džamije, jedva čekamo da vidimo završetak radova”, rekao je jedan od dugogodišnjih stanovnika ovog naselja.
Drugi stanovnici su istakli da je džamija oduvijek bila mjesto okupljanja i da s nestrpljenjem očekuju da vide kako će izgledati nakon rekonstrukcije.
“Pored vjerskog značaja, ova džamija ima i veliki historijski i kulturni značaj za naš grad. Zbog toga smo svi izuzetno uzbuđeni i nadamo se da će radovi brzo biti završeni,” dodaje drugi stanovnik Jošanice.
Među lokalnim stanovništvom vlada pozitivna atmosfera, a mnogi su izrazili zahvalnost što se ulaže u očuvanje ovog kulturnog spomenika.
“Ovaj projekat nam daje nadu da će naš grad nastaviti da njeguje svoju bogatu tradiciju i historiju, a i mi ćemo imati priliku da doprinesemo očuvanju naše baštine”, rekla je starija gospođa koja svakodnevno prolazi pored džamije.
Više informacija o ovom projektu, kao i video prilog, možete pogledati ispod teksta..