Istanbul, 24. mart 2025. – Turska javnost svjedoči novom talasu represije nakon što su hiljade građana izašle na ulice Istanbula u znak protesta zbog hapšenja gradonačelnika Ekrema Imamoglua. Samo nekoliko sati nakon što su demonstracije okončane, turska policija sprovela je racije u domovima političkih aktivista, novinara i članova opozicionih partija, uz brojne pritvore širom zemlje.
Large scale protests in Turkey are kicking off.
Dramatic increase in violence https://t.co/SVxGCJwAYy pic.twitter.com/v1ikzJKMME
— ScharoMaroof (@ScharoMaroof) March 23, 2025
Prema informacijama koje prenose turski mediji, među uhapšenima su brojni istaknuti politički aktivisti i intelektualci, uključujući Denisa Demirdogena, pisca i kolumnistu Barisa Incea, kao i članove ljevičarske partije SOL. Policija je navela kršenje Zakona o javnim okupljanjima i demonstracijama kao zvaničan razlog za akcije koje su izazvale brojne reakcije domaće i međunarodne javnosti.
Dimdik ayaktayız, asla eğilmeyeceğiz. Her şey çok güzel olacak! https://t.co/beCTSmcAkj
— Ekrem İmamoğlu (@ekrem_imamoglu) March 23, 2025
Na meti su se našli i predstavnici medija. U pritvoru su završili novinarka Zeynep Kuray te fotoreporteri Bulent Kilic i Yasin Akgul, poznati po svom dugogodišnjem izvještavanju s terena.
Oštru reakciju povodom hapšenja uputila je i Komunistička partija Turske (TKP), potvrđujući da su među pritvorenima i predsjednik istanbulskog ogranka partije Ahmet Dinçel, član partijske skupštine Arda Haciyusufoglu, kao i još tri člana njihove organizacije.
- „Komunistička partija Turske bila je sinoć u Sarachaneu sa hiljadama članova, volontera i prijatelja stranke kako bi branili pravo naroda da se bavi politikom. Jutros su iz svojih domova privedeni naši saborci. Njihovo hapšenje je neprihvatljivo i zahtijevamo njihovo trenutno puštanje na slobodu“, navodi se u saopćenju TKP.
Ovakav razvoj događaja dodatno produbljuje političku krizu u zemlji, u kojoj se sve češće osporavaju osnovne slobode izražavanja, okupljanja i medijskog rada. Posmatrači situaciju ocjenjuju kao zabrinjavajuću, dok brojna udruženja za ljudska prava pozivaju na hitnu reakciju međunarodne zajednice.