Nedjelja, 27 Aprila, 2025

Dženita Kijamet u Luksemburgu i pokrenula revoluciju u obrazovanju

Share

Sandžak/Luksemburg, 23. april 2025. – Mlada naučnica porijeklom iz Bijelog Polja, dr. Dženita Kijamet, upisala je svoje ime među najznačajnije inovatorice u oblasti obrazovanja, razvijajući prvi kognitivni test specijalno prilagođen djeci u Luksemburgu – zemlji poznatoj po izuzetnoj jezičkoj i kulturnoj raznolikosti.

Kao doktorica psihologije i postdoktorska istraživačica na Univerzitetu u Luksemburgu, u okviru Fakulteta humanističkih nauka, obrazovanja i društvenih nauka (FHSE), dr. Kijamet svojim radom otvorila je novo poglavlje ka pravednijem i inkluzivnijem obrazovnom sistemu. Njena priča – od školskih klupa u Bijelom Polju do naučnih vrhova Evrope – svjedoči o upornosti, viziji i dubokoj posvećenosti.

U luksemburškim školama svakodnevno se susreću djeca koja govore različite jezike – od luksemburškog, francuskog i njemačkog, do engleskog, portugalskog, italijanskog i balkanskih jezika. Upravo ta jezička raznolikost godinama je predstavljala izazov u objektivnoj procjeni kognitivnih sposobnosti učenika, budući da su korišćeni standardizirani testovi razvijeni za druge sredine.

Prepoznavši ovu prazninu, dr. Kijamet razvila je FLUX test (Fluid Intelligence Luxembourg) – inovativni alat koji potpuno eliminiše jezičke barijere. Test je neverbalan, baziran na apstraktnim figurama i logičkom zaključivanju, dok su uputstva prilagođena kroz animirane video-prikaze razumljive svakom djetetu, bez obzira na maternji jezik.

  • “Željela sam da stvorim alat koji omogućava svakom djetetu da pokaže svoje stvarne sposobnosti, bez ograničenja jezika,” istakla je dr. Kijamet prilikom predstavljanja projekta.

Zvanična promocija FLUX testa održana je 23. aprila u Luksemburgu, uz prisustvo ministra obrazovanja, princa Louisa od Luksemburga, kao i brojnih predstavnika akademske zajednice. Princ Louis, koji je prepoznao značaj projekta još u ranoj fazi, lično je podržao rad mlade naučnice.
FLUX test je predstavljen i u Nacionalnom obrazovnom izvještaju Luksemburga 2024, gdje je istaknuto da je test uspješno eliminisao jezičku pristrasnost. Studije su pokazale da djeca koja kod kuće ne govore njemački ili luksemburški jezik postižu rezultate uporedive s onima kojima su ti jezici maternji, potvrđujući efikasnost i pravednost ovog inovativnog pristupa.

Pored akademske primjene, FLUX test je prepoznat i kao izuzetno koristan alat za djecu sa teškoćama u učenju, autizmom i poremećajima pažnje.

Na ResearchGate platformi, gdje dr. Kijamet objavljuje svoje naučne radove, dostupne su dodatne studije koje detaljno opisuju razvoj i validaciju testa. Njena istraživanja fokusirana su na unapređenje metoda procjene kognitivnih sposobnosti u višejezičnim obrazovnim sredinama.

Zahvaljujući univerzalnom pristupu i prilagodljivosti, FLUX već izaziva interesovanje obrazovnih institucija izvan Luksemburga. U toku je proces međunarodne validacije koji bi mogao dovesti do njegove šire primjene u multikulturalnim zajednicama širom svijeta.

Za Dženitu Kijamet, ovaj projekat nosi duboku ličnu dimenziju.

  • “Kroz svoje iskustvo integracije shvatila sam koliko je važno da svako dijete ima priliku da bude prepoznato po svojim sposobnostima, a ne da bude zanemareno zbog jezičkih barijera. Ovo je moj doprinos društvu,” poručila je dr. Kijamet, ponosno predstavljajući svoj Sandžak na međunarodnoj sceni i inspirišući generacije širom svijeta.

Slični članci

Local News