Na visoravnima Sandžaka, gdje vjetrovi nemilosrdno šibaju kroz krševite predjele, smještena su sela Gornje i Donje Paljevo. Ova naselja, skrivena među brdima, čuvaju uspomene na prošla vremena i gaje nadu u bolju budućnost, koju su im obećanja nadležnih o infrastrukturnim projektima dodatno oživjela.
Na ulazu u Gornje Paljevo dočekao nas je Mehdija Meho Jašarević, dugogodišnji stanovnik ovog kraja. Sa osmijehom na licu i vedrim duhom, Meho nas je proveo kroz selo, govoreći o njegovoj bogatoj historiji i promjenama koje su se dešavale kroz decenije.
„Bilo je to selo puno djece, igre i pjesme. Šota se igrala u sobama, smijeh je odjekivao sa svih strana,“ prisjetio se Meho s nostalgijom, dok nam je pokazivao napuštene kuće i dvorišta obrasla korovom.
Ipak, i u tim pričama i ruševinama osjetila se nada.
„Nedavno smo razgovarali o asfaltiranju puta prema našim džamijama i školi. Predstavnici predsjednika Vučića obećali su nam da će betonirati ovaj dio, što bi zaista značilo mnogo za nas. Život na selu može biti dobar, ali bez puta, struje i vode, teško je opstati,“ rekao je Meho s optimizmom da će obećanja biti ispunjena.
Škola u selu, nekada prepuna đaka, danas jedva funkcionira. Ipak, Meho s vjerom u bolje sutra kaže:
„Ako nam asfaltiraju put, možda će se mlade porodice vratiti i oživjeti selo.“ Posebno mjesto u selu zauzima pećinska „crkva,“ za koju lokalno stanovništvo vjeruje da je nekada bila bogumilska kelija ili bošnjačka hidža.
Prema predanjima, ljudi svih vjeroispovijesti dolazili su ovdje tražeći iscjeljenje.
„Ime Paljevo možda potječe od spaljivanja bogumila u prošlosti,“ objašnjava Meho, naglašavajući da bogumili imaju duboke korijene u historiji ovog kraja. Bogumili su bili sljedbenici kršćanskog učenja koje je nastalo na Balkanu, zalagali su se za povratak izvornim vrijednostima vjere i suprotstavljali se crkvenoj hijerarhiji i nasilju. Njihova borba za duhovnu slobodu ostavila je neizbrisiv trag u ovom regionu.
Iako se suočavaju s brojnim izazovima, mještani Gornjeg i Donjeg Paljeva ne gube vjeru u bolju budućnost.
„Ako obećanja budu ispunjena, naše selo će ponovo zaživjeti,“ zaključuje Meho, dok nas ispraća s osmijehom i željom da ponovo dođemo. Hoće li se obećanja pretvoriti u stvarnost, ostaje da se vidi.
Pogledajtetv prilog RTV NP ispod teksta.