U kanjonu Lima, između Brodareva i Prijepolja, pronađen je mrtav beloglavi sup, što predstavlja prvi zabilježen slučaj trovanja ove zaštićene ptice u Sandžaku u posljednjih 15 godina. Ovaj zabrinjavajući događaj izazvao je veliku uznemirenost među ekolozima i stručnjacima za zaštitu ptica grabljivica. Pronađena jedinka pokazivala je simptome akutnog trovanja, a zahvaljujući brzoj reakciji ljubitelja prirode predvođenih Vjekoslavom Joksimovićem, ptica je hitno transportovana kod veterinara. Nažalost, uprkos naporima stručnjaka, nije preživjela, što dodatno pojačava sumnju na namjerno trovanje.
Prema informacijama iz Fondacije za zaštitu ptica grabljivica, snimci s terena ukazuju na to da je ptica povraćala intenzivno obojen sadržaj, što sugerira trovanje insekticidom metomil, supstancom izuzetno opasnom za divlje životinje. Ovaj incident pokrenuo je istragu o potencijalnim uzrocima i odgovornima za trovanje. Beloglavi sup (Gyps fulvus), poznat i kao suri strinar, jedna je od najvažnijih ptica grabljivica u Srbiji i značajan dio nacionalnog programa očuvanja biodiverziteta. Ova vrsta, nekada široko rasprostranjena, danas opstaje samo u nekoliko klanaca zapadne Srbije, pri čemu se najveća kolonija nalazi u Specijalnom rezervatu prirode “Uvac”. Na ovom području trenutno živi između 450 i 500 jedinki, uključujući oko 110 gnijezdećih parova. Tokom posljednjih 20 godina populacija ove vrste bilježi rast, ali slučajevi trovanja mogu ozbiljno ugroziti njen opstanak.
Fondacija za zaštitu ptica grabljivica zahtijeva hitnu obdukciju uginule jedinke, kao i toksikološku analizu kako bi se utvrdila tačna supstanca koja je izazvala smrt. Također, apeluje se na nadležne institucije da pretraže teren i uklone eventualne otrovne mamce kako bi se spriječile daljnje ekološke katastrofe. Iako u Srbiji trovanja beloglavih supova nisu zabilježena više od decenije, u susjednim zemljama ovaj problem i dalje predstavlja glavni uzrok smrtnosti ovih ptica. Stručnjaci upozoravaju da je nužno podizanje svijesti o značaju zaštite ove vrste kako bi se sačuvao ekosistem u kojem ima ključnu ulogu.
Ostaje da se vidi hoće li nadležne institucije poduzeti konkretne mjere kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti, jer bi gubitak ovih veličanstvenih ptica bio nenadoknadiv za prirodnu ravnotežu u Srbiji.